בישראל חוגגים את  "יום המשפחה" ב- ל' בשבט, יום פטירתה של הנרייטה סאלד. (הקליקו על הקישור למידע נוסף…)
הנרייטה סאלד נולדה ב 12 לדצמבר 1860 ונפטרה ב 13 בפברואר 1945.
למרות שמעולם לא ילדה ילדים משלה, הייתה סולד אם לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרת עליית הנוער. היא נאבקה קשות על זכותו של הילד/ה היהודי/ה לעלות לארץ. אוזניה היו קשובות לקשיי ההסתגלות של הילדים . היא נאבקה כדי לתת לאותם ילדים תחושת משפחה בכל אותם מקומות אליהם הגיעו.

הנרייטה סאלד מייסדת ההסתדרות הציונית הדסה,

יום המשפחה, לשעבר יום האם, נועד לציין את המשפחתיות והאימהוּת ומקומן בחברה והוא נוהג בישראל ובעוד מדינות בעולם. בעולם מצוין יום המשפחה ביום הראשון השני בחודש מאי. למידע נוסף הקליקו כאן.

יום המשפחה הוא גלגולו המתקדם של יום האם. יום האם נחגג לראשונה ביוון העתיקה, והיה החג של האלה ריאה, אם כל האלים. עם התפשטות הנצרות חגגו את "יום אם הכנסייה". ב-1600 ציינו לכבוד אמהות בריטניה את "יום ראשון של האמהות". ביום ראשון זה קיבלו העבדים חופשה על מנת שיגיעו לבתיהם לחגוג את המועד. בחג נאכלה עוגה מיוחדת שנקראה "עוגת האם".

בגרמניה צויין יום האם לראשונה ב-1923, בתקופתה של רפובליקת ויימאר, כיזמה פרסומית של איגוד מגדלי הפרחים הגרמני. גם בווינה הותקן יום האם, יחד עם יום הילד, במהלך שנות ה-20 של המאה ה-20 .בצרפת הוחל לציין את יום האם בשנת 1949. במסגרת הנטייה לשוויון בין המינים החלו מדינות רבות לציין גם את יום האב.
למידע נוסף הקליקו כאן.

מִשׁפָּחָה היא מוסד חברתי המאגד יחידים בעלי קשרי שארות לקבוצה שיתופית הדוקה. במשמעות הנפוצה של מושג זה משפחה נוצרת על ידי שני בני זוג הנישאים זה לזה, וכוללת גם את ילדיהם. משפחה נוצרת גם ללא קשר רשמי של נישואים, כאשר בני הזוג הופכים לידועים בציבור. כאשר אחד מבני הזוג נפטר, או שבני הזוג מתגרשים או נפרדים, המשפחה הופכת למשפחה חד-הורית משפחה מורחבת: בית אב. מעגל משפחתי הכולל את המשפחה הגרעינית (ההורים וילדיהם הלא-נשואים) וכן את הבנים הנשואים עם משפחותיהם, סבים וסבתות וקרובים רחוקים יותר

במרוצת המאה ה-20 ניתנה למושג "משפחה" משמעות רחבה יותר בחברה המערבית, לפיה יחידה משפחתית היא קבוצה חברתית של שני אנשים או יותר המזהים את עצמם כקשורים זה לזה. לרוב על ידי קשר דם, נישואין או אימוץ וחיים ביחד ביחסי קרבה ואף תלות הדדית.

במאה ה-21, עולה דרישה מצד בני אותו מין (שתי נשים או שני גברים), אשר חיים תחת מסגרת אחת, להיכנס תחת ההגדרה של משפחה.

למידע נוסף הקליקו כאן

קישורים לאתרים העוסקים ביום המשפחה

יום המשפחה בפורטל עובדי ההוראה

עברית לכל המשפחה

המשפחה בישראל – דעת

יום המשפחה באתר עמי"ת

יום במשפחה באתר חגים

יום המשפחה במתי"א חולון

יום המשפחה באתר מט"ח

יום המשפחה-מכללת קיי – חלק ב'

יום המשפחה-מכללת קיי – חלק א'

מה מקור שם המשפחה שלך?

שעשועים ויצירה בנושא המשפחה

ברכה ליום המשפחה, אתר הברכות הישראלי

כרטיסי ברכה ליום המשפחה – באנגלית   ​

מטלות דיון וכתיבה

  • יום האם והמשפחה הוא יום מיוחד, ספרו מה ידוע לכם על היום.
  • למי מוקדש היום ומדוע?
  • מדוע לדעתכם חשוב לחגוג את היום הזה?
  • כיצד אתם נוהגים לחגוג את היום המיוחד הזה?
  • כיצד בביתך, בבית ספרך, נוהגים לחגוג את היום הזה?
  • תארו וספר את הרגשתכם ביום זה.
כניסה למערכת