סרטונים
סיפור יציאת מצרים

שירי החג

חג הפסח הוא הראשון מבין שלושת החגים שנקראים בתורה "שלוש רגלים",* והם: פסח, שבועות וסוכות. הוא הראשון כי חוגגים אותו בחודש ניסן, שהוא, על- פי הלוח הקדום שבתורה, "ראשון … לחודשי השנה" (שמות פרק יב פס' 2).
לחג הפסח עוד שמות – חג המצות, חג החירות וחג האביב.
שלושה משמות החג – חג הפסח, חג המצות וחג החירות – קשורים למשמעות ההיסטורית והלאומית של החג, ליציאת מצרים.
השם חג האביב מעיד על המשמעות החקלאית של חג הפסח, שחל בעונת האביב ואשר בו מתחילים את קציר התבואה הראשון – וליתר דיוק: את קציר השעורים.
למידע נוסף הקליקו כאן

סיפור יציאת מצרים בקצרה

סיפור יציאת מצרים הוא אחד הסיפורים המרתקים ביותר של עם ישראל. למעשה – זה הסיפור שהתחיל את ההיסטוריה של עם ישראל… אלו היו הרגעים בהם הפכנו לעם. אז מה בדיוק קרה שם? אנו מביאים לכם את הסיפור בקצרה:

יורדים למצרים

יעקב אבינו וילדיו יורדים למצרים כדי להיות קרובים ליוסף; יוסף היה משנה לפרעה מלך מצרים, ובחכמתו ושנינותו הציל את העם המצרי ואת העמים השכנים ממוות ברעב. יעקב ובניו מתיישבים בארץ גושן, גדלו ושֹגשֹגו.

כל עוד יעקב ובניו היו בחיים, בני ישראל זכו לכבוד והערכה, אך לאחר פטירתם "ויקם מלך חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף". חלק מהפרשנים טוענים שפירוש הפסוק הוא: שהמלך עשה עצמו כאילו הוא לא מכיר את יוסף. "ויאמר אל עמו הנה עם בני ישראל רב ועצום ממנו. הבה נתחכמה לו פן ירבה" (שמות א', ח-י).

השעבוד

המצרים החליטו שהפתרון הטוב ביותר ל"בעיה היהודית" יהיה שעבוד. היהודים נאלצו לעבוד עבודת פרך, לבנות ערים ובתי אוצר לפרעה, אך בכל זאת המשיכו להתרבות, ולפרעה היה נראה שהם מתרבים בקצב מפחיד. כדי לעצור זאת, מזמן פרעה אליו את המיילדות העבריות, שפרה ופועה, ומצווה עליהן להרוג כל תינוק זכר שנולד. בכך הוא בטוח שישים קץ להתפשטותו של הגזע היהודי. כאשר המיילדות מזלזלות בהוראתו, הוא מצווה עליהן להשליך ליאור כל זכר שנולד. האסטרולוגים של פרעה חוזים בכוכבים שמושיען של ישראל ימות במים, ולכן פרעה האמין שאם הוא ישליך למים כל תינוק זכר, הוא יבטיח כי מנהיג יהודי פוטנציאלי לעולם לא ישרוד.

למידע נוסף הקליקו כאן

סרטונים
סיפור יציאת מצרים

שירי החג

       מטלות כתיבה ודיון לפסח

  1. מהם שמות החג ומה היא משמעותם?
  1. מה זה "מכירת חמץ"?
  1. מה הקשר בין שבועות, פסח וסוכות?
  1. מה שמים בקערת הסדר?
  1. מהי מצה שמורה?
  1. מדוע קוראים בליל הסדר את ההגדה?
  1. מהי הגעלה?
  1. כמה ימים חוגגים את חג הפסח?
  1. מהן "ארבע כוסות"? מהי הכוס החמישית?

     10.מה מסמלת הזרוע ששמים
          בקערת הפסח?

  1. מנה שלושה מנהגים לפחות הקשורים לחג הפסח.
כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות